Magazín

Jak si správně vybrat záchod

Jak si vybrat WC mísu. Keraservis

Toaleta, záchod, klozet nebo WC? Jak to vlastně správně jmenuje? Pokud se podíváte do slovníku českých synonym, zjistíte, že slova záchod, toaleta, klozet i WC mají úplně stejný význam. Není třeba v tom hledat vůbec žádnou vědu. Mnohem důležitější je umět si toaletu správně vybrat, aby vám co nejlépe seděla.

Rozlišujeme tři základní typy toalet - závěsné WC, WC kombi a volně stojící WC. Podívejme se, jaký je mezi nimi rozdíl. Nadstavbou ke klasické toaletě jsou bidetovací klozety, tedy klozety se zabudovanou bidetovou sprškou (například  GEBERIT Aquaclean nebo LAUFEN Cleanet), které nahradí toaletu i bidet.

Závěsné WC

Tento typ klozetu poslední dobou velmi vyhledávaný pro svou eleganci a praktičnost. Je nutné k němu přikoupit podomítkový set (splachovací nádrž a ovládací tlačítko, které se zabudují do zdi). Výhodou závěsného klozetu je to, že jej lze nainstalovat v jakékoliv potřebné výšce. K závěsnému WC je potřeba si vybrat ovládací tlačítko.

WC kombi

Tento tradiční typ toalety je stále klienty velmi žádaný, ale jeho popularita poslední dobou malinko slábne. Jde o záchodovou mísu, která má zabudovanou nádržku na splachování. Splachovací tlažítko je součástí toalety. Montáž kombinovaného WC je velmi snadná, není nutné žádné vrtání do zdi. 

Volně stojící WC

Samostatně stojící toaletu lze s výhodou použít tam, kde není k dispozici nosná zeď, protože toaleta není zavěšená, ale stojí na podlaze. Ke WC míse není primárně připojená nádrž na vodu, je potřeba ji dodatečně naistalovat.

WC, toaleta,klozet

Podle čeho vybírat toaletu

1. Umístění záchodu - bude součástí celé koupelny nebo bude v samostatné místnosti?

2. Napojení WC na odpady – směru napojení na odpady určuje, jaký typ toalety nejlépe použít.

3. Rozměry prostoru určeného pro WC – minimální šířka prostoru je 80 cm a délka 110 cm, rozměr toalety je nutné přizpůsobit danému prostoru.

4. Spotřeba vody – průměrná spotřeba vody je cca 8 litrů na jedno spláchnutí, úsporné technologie, jako například Villeroy &Boch DirectFlush, splachují s objemem 3 – 5,5 litrů.

5. Moderní materiály povrchů klozetů – lze si vybrat speciální hygienickou nebo antibakteriální povrchovou úpravu.

6. Způsob splachování - vnitřní část WC mísy může mít splachovací okraj, nebo bezokrajové splachování, tzv. "rimless" – jedná se o oblíbený způsob splachování bez splachovacího okraje, dobře se čistí a šetří vodu.

7. Výběr barvy – bílá barva sanitární keramiky dominuje, velmi populární jsou nyní černé toalety, alternativně i jiné barvy.

8. Výběr designu toalety – trendem roku 2022 jsou minimalistické modely, lze si ale velmi dobře vybrat z klasické typů toalet nebo zabrousit do stylu retro.

Nejlepší způsob, jak si vybrat to správnou toaletu pro váš domov, je osobní návštěva v některém z našich showroomů v Brně, Praze nebo Ostravě. Naši odborní poradci vám s výběrem sanitární keramiky i s technickým řešení rádi pomohou.

Potřebuji poradit s výběrem toalety.


Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Odeslat zprávuProdukty v magazínu


Přečtěte si také

Co dalšího najdete v Inspiraci?

Inspiraci podle kategorií
Desítky realizací
Stovky 3D návrhů
Mraky katalogů

Proč koupelna od nás?

Odběr Novinek

Zadejte Vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, slevy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Spinner