Magazín

Není bílá jako bílá. Víme, co způsobuje kolísání odstínů keramických obkladů a jak s ním pracovat

Kolísání odstínů keramických obkladů | Keraservis

Keramické obklady jsou jedním z nejoblíbenějších materiálů používaných nejen v bytových interiérech, ale i komerčních a veřejných prostorách a exteriérech. Díky své odolnosti, dlouhé životnosti, cenové dostupnosti a široké škále formátů, barev a dekorů nacházejí skutečně široké uplatnění, při jejich výběru a pokládce ale dejte pozor na kolísání odstínů. O co jde a jak s ním správně pracovat? Poradíme. 

Kolísání odstínů keramických obkladů: co znamená a čím je způsobeno

Mluvíme-li u keramických obkladů o kolísání odstínů, máme na mysli rozdíly v barevnosti jednotlivých obkladaček. Toto kolísání je naprosto normální, souvisí s procesem výroby keramiky a přispívají k němu faktory jako odchylky ve výchozích surovinách či kolísající teploty při výpalu. Pokud jsou obklady vyráběné v různých sériích, mohou odstíny kolísat ale i při použití stejných surovin, teplot a procesů. V neposlední řadě bývají odchylky v odstínech obkladů i záměrné, a to především tam, kde má keramika imitovat přírodní materiál – kámen či dřevo –, jehož „nedokonalost“ plyne už z jeho podstaty.

Kolísání odstínů keramických obkladů | Keraservis

Keramiku v imitacích od přírodních materiálů (téměř) nerozeznáte. Například obklady Atlas Concorde Would vypadají jako skutečné dřevo, Marvel Onyx zase jako kámen

Podle velikosti odchylky se obklady řadí do 4 tříd, označovaných jako V1-V4. Zatímco ve třídě V1 najdete dlaždice bez nebo s minimálními rozdíly a ve třídě V2 obklady s rozdíly malými, třídy V3 a V4 již upozorňují na velké kolísání odstínů (např. u již zmíněných imitací přírodních materiálů), respektive velké a zcela nahodilé odchylky.

Kolísání odstínů keramických obkladů | Keraservis

Jak s kolísáním odstínů keramiky pracovat? Pozor na výrobní šarže i samotnou pokládku  

Ještě jednou zopakujme, že kolísání odstínů keramických obkladů je přirozené a není možné považovat ho za vadu produktu. Přesto ale může mít nemalé estetické a praktické důsledky, a proto je třeba o něm vědět a umět s ním správně pracovat

Je-li jednotný vzhled obkladů v koupelně vaší prioritou a cílem, volte produkty z tříd V1 a V2 a používejte vždy keramické obkladové prvky z jedné výrobní šarže (doporučujeme si její číslo poznamenat pro případ budoucí potřeby a doobjednávek). Ani v případě, že jste se rozhodli pro imitaci kamene či dřeva, ale nekupujte zajíce v pytli. Než objednáte obklady na internetu, zastavte se prohlédnout si vystavené obklady do showroomu prodejce a vyžádejte si vzorky, které pak doma porovnáte přímo ve světle a na místě, kde budou nakonec instalované.

Kolísání odstínů keramických obkladů | Keraservis

Barvami roku 2024 jsou Peach Fuzz a Limitless, které na keramických obkladech (nejen) do koupelny vypadají skvěle! Inspirujte se.

Přistoupit můžete s úspěchem ale i ke strategii opačné: místo jedné série pořiďte obklady z více různých sérií a výrobních šarží a zkombinujte je, odchylky tak rozptýlíte snáz. Nic vám také nebrání v tom využít kolísání odstínů k vlastnímu prospěchu – vytvořte z obkladaček s různou barevností na stěnách koupelny nebo kuchyně originální a zajímavý design. 

Pokládáte-li si dlaždice sami, vždy si je nejprve rozložte do plochy a ještě naposledy zkontrolujte, případně je přeskládejte. Pokud si ale nejste 100% jistí v kramflecích, svěřte projekt raději profesionálům, předejdete tak zbytečným zklamáním a vyhnete se případnému pracnému a nákladnému bourání.

Kolísání odstínů keramických obkladů | Keraservis

Víte, co je to planarita dlaždic? Zjistěte, jak v koupelně dosáhnout maximálně rovné podlahy. 

Kolísání odstínů je u keramických obkladů běžným jevem, vhodným výběrem dlaždic a správným plánováním ale můžete minimalizovat jeho dopady, nebo je naopak využít ke svému prospěchu. Přijďte si prohlédnout vystavené vzorky a poradit se se specialisty do showroomů koupelnového studia Keraservis v Praze, Brně a Ostravě nebo si návrh své koupelny nechte rovnou vytvořit na míru. 

Mám zájem o více informací ohledně kolísání odstínů keramiky. Kontaktujte mne, prosím.


Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Odeslat zprávuPřečtěte si také

Co dalšího najdete v Inspiraci?

Inspiraci podle kategorií
Desítky realizací
Stovky 3D návrhů
Mraky katalogů

Proč koupelna od nás?

Odběr Novinek

Zadejte Vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, slevy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Spinner