Důležité sdělení:

Vážení klienti,

dovolujeme si vás upozornit, že 24. 5. 2024 budou showroomy Brno a Ostrava z důvodu konání firemní akce UZAVŘENY.

Děkujeme za pochopení.

Magazín

Planarita dlaždic: Jak dosáhnout maximálně rovné podlahy v koupelně? Klíčové jsou kvalita kachlí a jejich pokládka

Planarita dlaždic | Keraservis

I když by to byl jistě ideální stav, žádná keramická dlaždice není dokonale rovná. Rovnost plochy každé kachle stanovuje takzvaná planarita (neboli rovinnost), která je klíčová pro výsledný vzhled podlahy i její funkčnost. Dlažba s hranami v různých výškách nejenže vypadá jako práce pokladače-amatéra, ale také se těžko udržuje, ve zvednutých nebo naopak propadlých místech se rychleji opotřebovává a v neposlední řadě představuje i bezpečnostní riziko – kdy na ní zakopnete, je totiž jen otázka času. Jak dosáhnout u dlaždic nejen v koupelně maximální planarity? Poradíme. 

Prohnuté dlaždice: kdo za ně může a co s nimi?

Odchylka od planarity vzniká již v procesu výroby dlaždic, tedy při vypalování keramiky při vysokých teplotách. S tou největší je přitom třeba počítat u dlaždic ve formátech charakteristických značným nepoměrem mezi šířkou a délkou (např. 100x10, 120x12 cm apod.).

ro

Podle normy nesmí být průhyb kachlí větší než 0,5 % z jejich rozměru: čím větší dlaždice, tím absolutně větší je tedy povolená nerovnost. Zatímco u malých formátů si tak mnohdy žádných nedokonalostí ani nevšimneme, u velkoformátových obkladů a dlažeb je průhyb často zřejmý na první pohled, přitom vůbec nemusí jít o vadu materiálu.

Rovná podlaha | Keraservis

Velkoformátová dlažba v koupelně vás okouzlí. Podívejte se na náš Návrh dvojice designových koupelen nebo Návrh moderní koupelny v přírodním vzhledu.

I když je kvalita keramické dlažby samozřejmě důležitá, největší nerovnosti podlahy většinou nelze připisovat výrobě, jejíž technologie jde neustále kupředu. Na vině jsou nejčastěji nesprávný výběr dlaždic a chyby při jejich pokládce

Jak na výběr a pokládku (téměř) dokonale rovné dlažby

Aby vám v koupelně dělala parádu podlaha jako podle vodováhy, je třeba dodržet několik pravidel. 

   1. Vsaďte na kvalitu a správnou tloušťku dlaždic

Na dlažbě zbytečně nešetřete a volte raději ověřené značky jako třeba Atlas Concorde. Investice se vám bohatě vrátí v podobě perfektního vzhledu, dlouhé životnosti i snadné údržby podlahy. Pozor také na tloušťku kachlí: čím jsou tenčí, tím lépe se vám jejich nedokonalosti budou srovnávat, o to menší zatížení ale snesou a budou náchylnější k průhybům.

Rovná podlaha | Keraservis

   2. Nepodceňte přípravu podkladu

Odstraňte starý povrch a pečlivě podlahu vyrovnejte, jen tak si připravíte pevnou a stabilní základnu pro položení nové dlažby. Nezapomeňte použít primer pro zlepšení přídržnosti a zpevnění podkladů a kvalitní hydroizolační vrstvu, která zamezí průniku nežádoucí vlhkosti do materiálu pod dlažbou.

Mokrou dlažbou si říkáte o zbytečné zranění. Jak zvýšit bezpečnost v koupelně se dočtete v článku.

Nivelační spony

   3. Vyrovnávejte průběžně

Na dosažení planarity dlažby má vždy největší zásluhu samotný obkladač. Pokud se do pokládání rozhodnete pustit sami, používejte vždy výhradně flexibilní materiály, jako jsou lepidla, vyrovnávací a spárovací hmoty. Nanášejte je velmi pečlivě: šikmou špachtlí se zářezy na podkladovou plochu, hranatou špachtlí přímo na kachle, rovnoběžně s jejich kratší stranou.

Dodržujte správné rozestupy (držte se vždy návodu výrobce, který často najdete přímo na obalu) a směr pokládky, dlaždice „přitloukejte“ od středu k okrajům, a to, zda je povrch skutečně rovný, kontrolujte průběžně: vždy je snadnější přelepit jednu kachli než „bourat“ celou podlahu.

K dokonalému vyrovnání poslouží distanční spony a nivelační klínky, bez kterých se (nejen) u velkoformátových a rektifikovaných dlažeb neobejdete.

   4. S používáním nespěchejte

Po položení dejte dlažbě čas, aby správně zatvrdla. Doporučenou dobu tvrdnutí najdete na každém lepidle a je skutečně třeba ji dodržet. Začnete-li v nedočkavosti zatěžovat právě instalovanou podlahu předčasně, docílíte jen toho, že se vám bude prohýbat, nebo dokonce popraská.

   5. O podlahu pečujte

Aby vám dlažba vydržela rovná, vystavujte ji jen takové zátěži, pro kterou je určená (dáno to je do značné míry již zmíněnou tloušťkou materiálu). O podlahu se také vyplatí pravidelně a správně pečovat: čistěte a ošetřujte ji vhodnými prostředky a jakékoliv poškození řešte okamžitě.

Rovná podlaha | Keraservis

Správnou údržbu si zaslouží také vodovodní baterie. Zjistěte jak se o ni starat, aby vypadala pořád jako nová.

Dokonale rovná dlaždice existuje sice jen na papíře, maximální planarita podlahy by ale přesto měla být cílem v každé koupelně. Dosáhnout jí je možné výběrem kvalitní dlažby, pokládkou i následnou péčí. S tím vším rádi pomohou specialisté koupelnového studia Keraservis: při jakékoliv pochybnosti se poraďte o instalaci se svým prodejcem PŘED POKLÁDKOU. Mužete přijít do jednoho z našich showroomu v Brně, Praze a Ostravě nebo si rovnou sjednejte schůzku.

Chci si poradit s vyrovnáním dlažby.


Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Odeslat zprávuPřečtěte si také

Co dalšího najdete v Inspiraci?

Inspiraci podle kategorií
Desítky realizací
Stovky 3D návrhů
Mraky katalogů

Proč koupelna od nás?

Odběr Novinek

Zadejte Vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, slevy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Spinner