Potřebujeme váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby se vám mimo jiné mohly ukazovat informace týkající se vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Důležité sdělení:
Vážení klienti,
Showroom Praha je uzavřen z důvodu rekonstrukce. Více info o rekonstrukci.
Účinné odvětrávání koupelny a WC je jedním z nejdůležitějších faktorů pro udržení optimální vlhkosti (v koupelně se udává mezi 40-50 %) a zdravého prostředí nejen tady, ale v celé domácnosti. Vlhkost v nevětraných prostorách se může vyšplhat až na hodnotu 100 %, což může vést ke vzniku plísní a bakterií, které poškozují obklady a dlažbu, sanitu a další vybavení koupelny, ale hlavně ohrožují naše zdraví. Jak problémům s nežádoucí vlhkosti předcházet? S našimi tipy na správné odvětrávání koupelny to snadno zvládnete.
Ideálním řešením odvětrávání v koupelně je samozřejmě to přirozené, máte-li tedy možnost okna nebo alespoň ventilačních otvorů, určitě byste jí měli využít. Než se pustíte do bourání, ujistěte se, že velikost okna odpovídá ploše koupelny a že je otvor vhodně umístěný – dostatečně daleko od vodovodních zařízení, aby se minimalizovala kondenzace na skle, a tam, kde je zajištěno dobré proudění vzduchu.
Kde není přirozené odvětrávání koupelny z různých důvodů možné, přichází na pomoc nucené větrání (to byste v koupelně měli určitě mít ale i tehdy, máte-li luxus okna). Nabídka ventilátorů je široká a na jejich výběru si dejte záležet. Vzít v úvahu je třeba délku trasy ventilačního potrubí a opět velikost koupelny: oběma ukazatelům přizpůsobte výkon zařízení, které by mělo být schopno vyměnit vzduch v místnosti 6-8krát za hodinu a efektivně vytlačit vlhký vzduch přes celou délku potrubí až ven. Nic nezkazíte, sáhnete-li po ventilátoru s vyšším výkonem a v koupelně jich umístíte raději více než méně (jeden by měl být určitě přímo ve sprchovém koutu).
Obtěžuje-li vás hluk ventilátoru, najdete už dnes na trhu i ty opravdu tiché s hlučností 20 dB a méně. Vadí-li vám jejich „neestetičnost“, poohlédněte se po designových ventilátorech, které vzhled vaší koupelny určitě nenaruší, právě naopak. A nakonec: aby ventilátor fungoval, jak má, musí se pravidelně čistit. Nechce-li se vám do toho, objednejte si jeho údržbu od specialistů.
Dalším způsobem (a doplňkem odvětrávání, ne jeho náhradou), jak z koupelny odvést přebytečnou vlhkost, je správné vytápění. Stále oblíbenější je takzvaná rekuperace, která teplo ze vzduchu tlačeného z místnosti využívá k ohřevu toho, který do ní naopak vrací. Počáteční investice se vám rychle vrátí nejen v podobě vyššího komfortu, ale i úspory na energiích. Velmi efektivní je také podlahové vytápění, s nímž vám v koupelně už nikdy nebude zima od nohou, navíc dokáže snížit vlhkost v místnosti až o 10 %.
Jaká je ideální krytina pro podlahové vytápění? Keramická velkoformátová dlažba! Zjistěte víc.
Nemáte-li možnost umístit vytápění pod podlahu, instalujte do koupelny radiátor, třeba v podobě topného žebříku. V panelových domech s omezenou topnou sezónou oceníte elektrické topné žebříky, které můžete používat v průběhu celého roku.
Víme, co zvážit při výběru topného žebříku do koupelny.
Odstraňovat již vzniklou vlhkost je jedna věc, předcházet jí, kdykoliv je to jen možné, je ale samozřejmě ještě lepší. Kromě poctivého větrání a topení, o nichž už byla řeč, ještě:
Velký jarní úklid koupelny nemusí být dřina. S těmito 6 praktickými tipy vám to půjde levou zadní.
Všimli jste si v koupelně vlhké zdi? Na nic nečekejte a pusťte se do větrání a vytápění místnosti. Nebudete-li postupovat dostatečně rychle, mohou se v koupelně začít množit bakterie a tvořit plísně. Pokud už se plíseň přece jen objevila, okamžitě ji odstraňte (třeba jen obyčejným octem) a postižené místo ošetřete Savem nebo jiným přípravkem proti plísním.
Zápas s nežádoucí vlhkostí hlavně ve starších koupelnách se může rychle proměnit doslova v boj s větrnými mlýny. Někdy zkrátka nezbývá nic jiného než radikální zásah ve formě renovace nebo kompletní rekonstrukce koupelny.
Odstranit je třeba znečištění a vrstvy s nedostatečnou přídržností, napenetrovat stěny vhodným přípravkem, utěsnit spáry, nanést hydroizolaci tam, kde dochází k přímému styku s vodou, rohy a přechody mezi stěnou a podlahou opatřit hydroizolační páskou, nanést celoplošnou izolaci, nalepit obklady a dlažbu a vyspárovat je hydrofobním tmelem… Úkonů je celá řada, a pokud si nejste 100% „jistí v kramflecích“, je určitě lepší svěřit renovaci koupelny profesionálům.
Tip na závěr: Už jste slyšeli o chytré domácnosti? Technologie, která sama (nebo na dálku třeba pomocí mobilu) reguluje teplotu, osvětlení nebo ventilaci v domě či bytě je stále populárnější. Například Komfortní sensor Tree dokáže dokonale změřit a kontrolovat klima v každé místnosti, vy tak s vlhkostí v koupelně můžete účinně bojovat, i když jste třeba zrovna v práci.
Zdravá a krásná koupelna, jejíž vybavení vám bude dlouho sloužit, je koupelna dobře odvětrávaná. Nevíte si rady, jak jí dosáhnout u vás doma? Přijďte se inspirovat a poradit se specialisty z koupelnového studia Keraservis v Praze, Brně nebo Ostravě.