Důležité sdělení:

Vážení klienti,

dovolujeme si vás upozornit, že 24. 5. 2024 budou showroomy Brno a Ostrava z důvodu konání firemní akce UZAVŘENY.

Děkujeme za pochopení.

Magazín

5 tipů na správné odvětrávání koupelny. Zatočte s vlhkostí snadno a efektivně

5 tipů na správné odvětrávání koupelny | Keraservis

Účinné odvětrávání koupelny a WC je jedním z nejdůležitějších faktorů pro udržení optimální vlhkosti (v koupelně se udává mezi 40-50 %) a zdravého prostředí nejen tady, ale v celé domácnosti. Vlhkost v nevětraných prostorách se může vyšplhat až na hodnotu 100 %, což může vést ke vzniku plísní a bakterií, které poškozují obklady a dlažbu, sanitu a další vybavení koupelny, ale hlavně ohrožují naše zdraví. Jak problémům s nežádoucí vlhkosti předcházet? S našimi tipy na správné odvětrávání koupelny to snadno zvládnete. 

Tip č. 1: Vezměte si na pomoc přírodu – a dobrý ventilátor

Ideálním řešením odvětrávání v koupelně je samozřejmě to přirozené, máte-li tedy možnost okna nebo alespoň ventilačních otvorů, určitě byste jí měli využít. Než se pustíte do bourání, ujistěte se, že velikost okna odpovídá ploše koupelny a že je otvor vhodně umístěný – dostatečně daleko od vodovodních zařízení, aby se minimalizovala kondenzace na skle, a tam, kde je zajištěno dobré proudění vzduchu.

Kde není přirozené odvětrávání koupelny z různých důvodů možné, přichází na pomoc nucené větrání (to byste v koupelně měli určitě mít ale i tehdy, máte-li luxus okna). Nabídka ventilátorů je široká a na jejich výběru si dejte záležet. Vzít v úvahu je třeba délku trasy ventilačního potrubí a opět velikost koupelny: oběma ukazatelům přizpůsobte výkon zařízení, které by mělo být schopno vyměnit vzduch v místnosti 6-8krát za hodinu a efektivně vytlačit vlhký vzduch přes celou délku potrubí až ven. Nic nezkazíte, sáhnete-li po ventilátoru s vyšším výkonem a v koupelně jich umístíte raději více než méně (jeden by měl být určitě přímo ve sprchovém koutu).

Odvětrávání v koupelně | Keraservis

Obtěžuje-li vás hluk ventilátoru, najdete už dnes na trhu i ty opravdu tiché s hlučností 20 dB a méně. Vadí-li vám jejich „neestetičnost“, poohlédněte se po designových ventilátorech, které vzhled vaší koupelny určitě nenaruší, právě naopak. A nakonec: aby ventilátor fungoval, jak má, musí se pravidelně čistit. Nechce-li se vám do toho, objednejte si jeho údržbu od specialistů. 

Odvětrávání v koupelně | Keraservis

Tip č. 2: Koupelnu dostatečně vyhřejte

Dalším způsobem (a doplňkem odvětrávání, ne jeho náhradou), jak z koupelny odvést přebytečnou vlhkost, je správné vytápění. Stále oblíbenější je takzvaná rekuperace, která teplo ze vzduchu tlačeného z místnosti využívá k ohřevu toho, který do ní naopak vrací. Počáteční investice se vám rychle vrátí nejen v podobě vyššího komfortu, ale i úspory na energiích. Velmi efektivní je také podlahové vytápění, s nímž vám v koupelně už nikdy nebude zima od nohou, navíc dokáže snížit vlhkost v místnosti až o 10 %.

Odvětrávání v koupelně | Keraservis

Jaká je ideální krytina pro podlahové vytápění? Keramická velkoformátová dlažba! Zjistěte víc.

Nemáte-li možnost umístit vytápění pod podlahu, instalujte do koupelny radiátor, třeba v podobě topného žebříku. V panelových domech s omezenou topnou sezónou oceníte elektrické topné žebříky, které můžete používat v průběhu celého roku.

Víme, co zvážit při výběru topného žebříku do koupelny. 

Tip č. 3: Předcházejte vlhkosti, kde jen můžete

Odstraňovat již vzniklou vlhkost je jedna věc, předcházet jí, kdykoliv je to jen možné, je ale samozřejmě ještě lepší. Kromě poctivého větrání a topení, o nichž už byla řeč, ještě:

  • dejte přednost kratším (a chladnějším) sprchám a u nastavitelných hlavic nepoužívejte jemné mlžící a rosící programy
  • koupete-li se, napusťte část vany nejprve studenou vodou, až pak připouštějte teplou
  • nesušte v koupelně prádlo
  • rozmístěte nábytek a vybavení tak, aby byl v koupelně dostatek prostoru a stěny mohly „dýchat“
  • volte předložky a koberečky z rychle schnoucího materiálu s antibakteriální úpravou
  • pořiďte si odvlhčovač vzduchu
  • koupelnu pravidelně a důkladně uklízejte (u volně stojící vany pozor na prostor mezi ní a stěnou, kde se často hromadí nečistoty)

Velký jarní úklid koupelny nemusí být dřina. S těmito 6 praktickými tipy vám to půjde levou zadní.

Odvětrávání v koupelně | Keraservis

Tip č. 4: Mokré zdi řešte okamžitě

Všimli jste si v koupelně vlhké zdi? Na nic nečekejte a pusťte se do větrání a vytápění místnosti. Nebudete-li postupovat dostatečně rychle, mohou se v koupelně začít množit bakterie a tvořit plísně. Pokud už se plíseň přece jen objevila, okamžitě ji odstraňte (třeba jen obyčejným octem) a postižené místo ošetřete Savem nebo jiným přípravkem proti plísním. 

Tip č. 5: Vlhká koupelna? Odstraňte příčiny od základů

Zápas s nežádoucí vlhkostí hlavně ve starších koupelnách se může rychle proměnit doslova v boj s větrnými mlýny. Někdy zkrátka nezbývá nic jiného než radikální zásah ve formě renovace nebo kompletní rekonstrukce koupelny. 

Odstranit je třeba znečištění a vrstvy s nedostatečnou přídržností, napenetrovat stěny vhodným přípravkem, utěsnit spáry, nanést hydroizolaci tam, kde dochází k přímému styku s vodou, rohy a přechody mezi stěnou a podlahou opatřit hydroizolační páskou, nanést celoplošnou izolaci, nalepit obklady a dlažbu a vyspárovat je hydrofobním tmelem… Úkonů je celá řada, a pokud si nejste 100% „jistí v kramflecích“, je určitě lepší svěřit renovaci koupelny profesionálům.

Odvětrávání v koupelně | Keraservis

Tip na závěr: Už jste slyšeli o chytré domácnosti? Technologie, která sama (nebo na dálku třeba pomocí mobilu) reguluje teplotu, osvětlení nebo ventilaci v domě či bytě je stále populárnější. Například Komfortní sensor Tree dokáže dokonale změřit a kontrolovat klima v každé místnosti, vy tak s vlhkostí v koupelně můžete účinně bojovat, i když jste třeba zrovna v práci.

Zdravá a krásná koupelna, jejíž vybavení vám bude dlouho sloužit, je koupelna dobře odvětrávaná. Nevíte si rady, jak jí dosáhnout u vás doma? Přijďte se inspirovat a poradit se specialisty z koupelnového studia Keraservis v Praze, Brně nebo Ostravě.

 


Přečtěte si také

Co dalšího najdete v Inspiraci?

Inspiraci podle kategorií
Desítky realizací
Stovky 3D návrhů
Mraky katalogů

Proč koupelna od nás?

Odběr Novinek

Zadejte Vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, slevy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Spinner