Magazín

Jak vysoko umístit umyvadlo a zrcadlo v koupelně? Poradíme

Správná výška osazení umyvadla a zrcadla. Keraservis.

Každá koupelna je jiná, v každé ale najdete přinejmenším jedno umyvadlo. Jak má být vysoko, jak pod něj instalovat umyvadlovou skříňku a s jakými centimetry počítat u zrcadla, tak aby nejen skvěle vypadaly, ale hlavně správně sloužily? Poradíme. 

Umyvadlo do koupelny: zvolte správný typ i velikost 

Před instalací je třeba vybrat samotné umyvadlo. Volit je možné hned z několika různých typů (závěsné, na desku, zapuštěné…), tvarů (hranaté, oválné…), materiálů i barev. Ať už sáhnete po kterémkoliv, dejte pozor na rozměry. Abyste umyvadlo mohli pohodlně používat, musí být kolem něj dostatek prostoru nejen pro váš volný pohyb, ale také další předměty, jako jsou umyvadlová baterie, skříňka, zrcadlo, elektrická zásuvka nebo držák či háček na ručník. 

Standardní (a vůbec nejprodávanější) umyvadla mají šířku 50-65 cm a hloubku 42-50 cm. Do malých koupelen vybírejte umyvadla široká 50-55 cm, v těch prostornějších se pak už klidně můžete poohlédnout po modelech o šířce 80-100 cm, případně po dvojumyvadle. 

Dvoujumyvadlo v rodinné koupelně si zamilujete. Vyberte si. 

U samostatných toalet pak oceníte tzv. umývátka: široká jsou obvykle od 35 cm a hluboká od 22 cm, na omezeném prostoru vám tedy nezaberou příliš místa.

Jak vybrat umyvadlo do koupelny | Keraservis

Jak vysoko umístit umyvadlo v koupelně? Záleží na několika faktorech

Standardní výška instalace umyvadla v koupelně (tedy výška od podlahy k horní hraně umyvadla) je 85 cm. Vyhovovat bude většině lidí, pokud jsou ale členové vaší rodiny opravdu vysocí nebo naopak menšího vzrůstu, zvažte její úpravu směrem nahoru nebo dolů. To stejné pak platí v případě, že zařizujete samostatnou koupelnu mladším dětem. Montážní výška umyvadel v bezbariérových koupelnách musí odrážet potřeby jejich uživatelů: při použití v sedě by měla být okolo 65-70 cm, ve stoje (nebo pro invalidní vozíčky) pak 80-85 cm. Toto vezměte v úvahu zejména v případě, že pod umyvadlo chcete umístit např. skříňku s pračkou na prádlo. Pokud jste menšího vzrůstu, může vás toto řešení následně pronásledovat při každém mytí rukou.

Při instalaci vezměte v potaz typ umyvadla. Těch je dnes na trhu hned několik: jinak budete postupovat při měření výšky závěsného umyvadla (montážní otvor umístěte tak, aby byla horní hrana umyvadla ve výšce 85 cm), jinak při instalaci umyvadla na desku a umyvadla zapuštěného nebo polozapuštěného (tady vás bude zajímat primárně výška desky nebo skříňky pod umyvadlo, na kterou pak umyvadlo už jen přišroubujete nebo přilepíte).

Výška osazení umyvadla

Praktický návod na umístění zařizovacích předmětů v koupeně | Keraservis

Skříňka pod umyvadlo je praktická, vybírejte ale dobře

Skříňka pod umyvadlo v koupelně nabízí praktický úložný prostor, kterého by bylo škoda nevyužít. Existují skříňky závěsné a volně stojící: který typ zvolíte, nebudou diktovat jen estetika a váš vkus, ale také materiál a nosnost stěn v koupelně. Zatímco skříňky na nožičkách nebo soklu se snadněji instalují, pod těmi závěsnými se zase lépe uklízí.

Jak vybrat skříňku pod umyvadlo? Zjistěte, jaké jsou v módě a které se hodí i do malé koupelny.

Stejně jako u umyvadla nepodceňte ani u umyvadlové skříňky prostor - ať už dáte přednost zásuvkám nebo dvířkám, musíte je být schopni pohodlně otevřít.

Umyvadlo bez zrcadla je jako tělo bez duše

Bez zrcadla nad umyvadlem to snad ani nejde. Bez ohledu na to, zda je samostatné nebo součástí zrcadlové skříňky, nemělo by být menší než 50 cm (na šířku i výšku), kulatá zrcadla by pak měla mít průměr minimálně 40 cm. Obecně platí, že spodní hranu zrcadla je vhodné umístit do výšky 100-120 cm, tu horní potom do výšky 180-200 cm, tak aby vám při pohledu do něj nad hlavou zbývalo ještě přinejmenším 10-20 cm. Instalovat zrcadlo méně než 10 cm nad umyvadlo také není zrovna praktické: bude vám na něj při umývání rukou zbytečně cákat voda.

Jak vybrat umyvadlo do koupelny | Keraservis

Při montáži zrcadla zvažte jeho rozměr a hmotnost, ale i materiál a stav stěn. Zatímco lehké zrcadlo menších rozměrů na hladký a rovný povrch snadno připevníte oboustrannou lepicí páskou (ve vlhkých prostorách, jako je právě koupelna, ji pak ještě pro jistotu doplňte silikonem nebo speciálním lepidlem), větší a těžší zrcadla musíte zavěsit na hmoždinky (než začnete vrtat, ujistěte se, že vám v cestě „nestojí“ rozvody vody a elektřiny).

Při výběru zrcadla do koupelny zvažte těchto 5 věcí. 

Další tipy:

  • Zásuvky u umyvadla: Pro umístění elektrických zařízení v blízkosti umyvadel platí zvláštní předpisy. Zásuvky a vypínače je nutné instalovat mimo umývací prostor (tedy mimo šířku umyvadla): jsou-li výše než umyvadlo, pak minimálně 120 cm nad podlahu, jsou-li níže, pak alespoň 20 cm od umývacího prostoru. 
  • Umyvadlová baterie: Stojánková bude stát na umyvadle nebo desce, nástěnná by u umyvadla se standardní montážní výškou (85 cm) měla být ve výšce 110-120 cm od podlahy.
  • Háček nebo držák na ručník: Ideálně poslouží ve výšce okolo 110 cm od podlahy. 

Určit správnou výšku umyvadla a dalších předmětů v koupelně není žádná věda. Rádi vám poradíme s výběrem vhodného typu umyvadla, koupelnové skříňky a zrcadla i s jejich instalací. Přijďte se inspirovat a načerpat informace od specialistů do koupelnového studia Keraservis v Brně, Praze a Ostravě.

 


Přečtěte si také

Co dalšího najdete v Inspiraci?

Inspiraci podle kategorií
Desítky realizací
Stovky 3D návrhů
Mraky katalogů

Proč koupelna od nás?

Odběr Novinek

Zadejte Vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, slevy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Spinner