Magazín

Jak zvýšit bezpečnost v koupelně? S protiskluzovou dlažbou i vhodnou sanitou

Bezpečnost v koupelně | Keraservis

Koupelna je důležitou součástí každého domu a bytu a většina z nás do ní zavítá hned několikrát denně. Kromě toho, že je (nebo by měla být) oázou klidu a relaxace, je bohužel také místem, kde často dochází ke zbytečným úrazům. Jak jim předcházet a udělat z koupelny bezpečné místo pro celou rodinu? Poradíme.

Protiskluzová úprava dlažby v koupelně je základ

Podlahovou krytinou v koupelně bývá nejčastěji dlažba, která je svým charakterem většinou kluzká už sama o sobě, vlhkost a voda na podlaze pak situaci jen zhoršují. Riziko pádu a zranění v koupelně je nemalé a rozhodně se netýká jen malých dětí nebo seniorů. 

Do koupelny vždy volte krytinu s protiskluzovou úpravou. Existuje mnoho různých typů dlažeb, odlišných vzhledem, vlastnostmi (trvanlivostí, odolností vůči vodě apod.) i cenou. Jednou z nejmodernějších je dlažba s technologií Sensitech, představená loni italským výrobcem kvalitní keramiky, firmou Atlas Concorde. Drsnou strukturu klasických protiskluzových dlaždic nečekejte: Sensitech v sobě spojuje skvělé technické vlastnosti a povrch, který nejen krásně vypadá a je příjemný na dotek, ale také se snadno čistí a udržuje. K dispozici je na kachlích mnoha rozměrů včetně oblíbené velkoformátové dlažby.

Jak Sensitech funguje a jaké jsou jeho výhody? Zjistěte to.

Bezpečná sprcha: bez vaničky a s madlem

Obecně platí, že sprcha v koupelně je bezpečnější než vana. Při vstupu do ní je třeba překonat nižší práh, a to ocení hlavně starší lidé a osoby se sníženou schopností pohybu. Problém prahu pak zcela mizí u sprchových koutů bez vaničky (ať už jsou to ty walk-in, nebo uzavřené dveřmi), které jsou jednoznačným trendem posledních let. Stejně jako ve zbytku koupelny musí být i podlaha ve sprše vyložena protiskluzovou dlažbou.

Sprchový kout bez vaničky je praktický i estetický. Poradíme, na co si dát pozor při jeho realizaci.

Usnadnit pohyb ve sprše a minimalizovat riziko pádu a zranění v případě uklouznutí můžete i umístěním pomocného madla. Při jeho instalaci vezměte v potaz výšku členů vaší domácnosti a dejte pozor na to, aby bylo ke stěně připevněno skutečně pevně a tak, aby uneslo váhu svých uživatelů.

Bezpečnost v koupelně | Keraservis

Madla do koupelny si oblíbíte

Není nic příjemnějšího než horká koupel, pozor ale na úrazy, jichž se při vstupu nebo naopak výstupu z vany stává víc než dost. Jde jim přitom snadno předcházet: uchycením záchytného madla v blízkosti vany či už samotnou volbou sanity. V nabídce jsou vany se sníženou výškou, ale například také vany s dvířky, výborné pro osoby na vozíčku.

Vybrat vanu do koupelny není snadné. Řiďte se našimi radami a vedle nešlápnete.

Zranit se je možné i při použití WC, i tady úrazy většinou souvisí s uklouznutím a pádem. Snadným řešením je opět madlo, pevně uchycené ke stěně vedle toalety.

Bezpečnost v koupelně | Keraservis

Vyhněte se úrazům díky dobrému osvětlení

Vidět, kam vlastně šlapete, a zda vám něco nestojí v cestě, je klíčové. Aby byla bezpečná, musí být koupelna dobře osvětlená, a to včetně „rizikových“ míst, jako jsou vana nebo sprchový kout. Světel do koupelny je na trhu nespočet a z široké škály materiálů, designů a barev si vybere každý. 

Nejen praktickým, ale i estetickým prvkem koupelny je nika, umístěná mnohdy právě u vany nebo přímo ve sprše. Nabízí vítaný úložný prostor na mýdlo či šampon a často bývá i podsvícená LED pásky nebo zapuštěnými svítidly. 

Niku v koupelně si zamilujete. Inspirujte se naší fotogalerií.

Další variantou je instalace speciálního nočního osvětlení, které v koupelně zajistí dostatek světla v kteroukoliv denní dobu.

Bezpečnost v koupelně | Keraservis

Čistá a uklizená koupelna je bezpečná koupelna

Voda na podlaze, poházené ručníky, umyvadlo, které není pod kosmetickými přípravky ani vidět… nic z toho k bezpečnosti koupelny nepřispívá. Stejně jako zbytek vaší domácnosti si i koupelna zaslouží dobrou organizaci a pravidelný úklid. 

Důležitý je dostatek úložných prostor na hygienické potřeby, kosmetiku a další doplňky, ještě důležitější ale jejich důsledné využívání. Přípravky odklízejte na místa, kam patří, ihned po použití, vyhnete se tak jejich poškození například pádem, omezíte ale i riziko úrazů. Nutnost okamžité akce platí samozřejmě také pro jakoukoliv vlhkost na podlaze: nečekejte, až mokrý povrch sám uschne, setřete ho, než na něm někdo škaredě uklouzne nebo se vám v koupelně začne tvořit plíseň.

Zatočte s vlhkostí snadno a efektivně. S těmito 5 tipy to zvládnete levou zadní.

Každá koupelna by měla být bezpečná. Dosáhnout toho je přitom snazší, než by se mohlo zdát: stačí při zařizování vybrat ty správné produkty a při údržbě dodržet pár hlavních zásad. Ať už realizujete novou koupelnu, přemýšlíte o přestavbě sprchového koutu, vybíráte protiskluzovou dlažbu, nebo jen potřebujete pár madel, zastavte se pro inspiraci nebo odbornou radu v koupelnovém studiu Keraservis v Brně, Praze nebo Ostravě.

Chci si nechat poradit s technickým řešením v koupelně.


Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Odeslat zprávuPřečtěte si také

Co dalšího najdete v Inspiraci?

Inspiraci podle kategorií
Desítky realizací
Stovky 3D návrhů
Mraky katalogů

Proč koupelna od nás?

Odběr Novinek

Zadejte Vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, slevy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Spinner