Potřebujeme váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby se vám mimo jiné mohly ukazovat informace týkající se vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Mozaika v koupelně nejen krásně vypadá, ale je také praktická: dokáže doplnit obklady a dlažbu tam, kde už na větší formáty nezbývá místo, oceníte ji v atypických prostorách a příliš jí nevadí ani nerovné povrchy. Jaké mozaiky existují a kterou z nich do koupelny vybrat? Jak mozaiku správně nainstalovat a jak si poradit s její údržbou? Víme to a prozradíme, čtěte dál.
Sklo, oblázky, kov, dřevo, keramika… Mozaika je na trhu k dispozici ve všech možných materiálech, každý z nich má přitom své nesporné výhody, ale i rezervy. Zatímco skleněná mozaika má dlouhou životnost a jednoduše se udržuje, při její instalaci je třeba dávat pozor – je totiž křehká a náchylná k poškození. Mozaiky z oblázků, kameniny nebo dřeva vypadají nádherně, jsou ale méně odolné vůči vlhkosti a před použitím v koupelně je třeba je řádně ošetřit.
Naopak keramická mozaika je pro tmavé a vlhké prostory jako stvořená: snese opravdu hodně, navíc je v nabídce v celé řadě barev a designů od imitace kamene přes dřevo až po beton. Kombinuje tak v sobě dokonalý vzhled přírodních materiálů s těmi nejlepšími vlastnostmi keramiky.
Mozaika se skvěle hodí k velkoformátovým obkladům, je možné vyložit jí podlahy i stěny sprchových koutů, obložit zrcadla či prostor nad vanou, nebo dokonce celé stěny, takzvaně do ztracena. Necháte-li si vytvořit 3D návrh koupelny předem, budete mít o výsledku jasnou představu a předejdete tak zbytečným zklamáním.
Prohlédněte si náš návrh elegantní koupelny nebo famózní koupelny s volně stojící vanou s mozaikou a velkoformátovými obklady.
Instalace mozaiky v koupelně dnes není o nic náročnější než montáž obkladů a dlažeb klasických formátů. Nedodává se už totiž v podobě jednotlivých dílků, ale jako mozaikové obklady, se kterými si, jste-li alespoň trochu šikovní, hravě poradíte.
Než se pustíte do lepení, vše si nejprve rozvrhněte a rozložte „na sucho“. Pak povrch pečlivě vyčistěte a ověřte, zda je skutečně rovný: i když mozaika drobnější nerovnosti i zakřivené plochy poměrně snadno vstřebá, neměly by být výrazné: obklady by se pak mohly odchlipovat od zdi, nebo dokonce odpadávat.
K lepení mozaiky slouží k tomu určená lepidla, například polyuretanové lepidlo Adesilex G19 od výrobce kvalitního montážního materiálu Mapei. Před jeho nanesením se přesvědčte, že je zeď nebo podlaha dokonale vysušená a dobře odizolovaná, aby do ní nevsakovala vlhkost, která by mohla mozaiku poškodit (nemluvě o vzniku plísní).
Zatočte s vlhkostí v koupelně. Přečtěte si 5 tipů na její správné odvětrávání.
S množstvím lepidla to nepřehánějte: aby vám přebytečný materiál nevytékal kolem okrajů, naneste ho tenkou vrstvu, cca 5 mm, a upravte ozubenou stěrkou s těmi nejmělčími zuby (čím menší formáty, tím mělčí zuby). Přiložte mozaikový obklad a přitlačte ho hladítkem. Pokud do spár lepidlo přeci jen prosáklo, okamžitě ho odstraňte. Jakmile je mozaika na stěně, dejte lepidlu čas a prostor, aby zaschlo – minimálně 12 hodin nebo tak dlouho, jak doporučuje výrobce.
Spárování mozaiky je na její instalaci tím nejtěžším a časově nejnáročnějším krokem, který je ale nezbytný k tomu, aby dobře vypadala a správně sloužila. Základem je spárovací hmota s hydrofobními přísadami, určená speciálně pro mozaiky. V závislosti na velikosti mozaikových obkladů přitom počítejte s minimálně dvojnásobnou spotřebou ve srovnání s dlaždicemi klasických formátů. Velmi vhodné pro spárování (nejen) mozaik v koupelně jsou epoxidové spárovací hmoty: jsou odolné vůči vlhkosti i chemikáliím, barevně stálé a neusazují se v nich nečistoty, bakterie ani plísně. Vedle rozhodně nešlápnete ani s cementovou spárovací hmotou Mapei Keracolor.
Na spárování si dejte záležet: pracujte pomalu, postupně dočišťujte gumovým hladítkem a přebytečnou hmotu ze spár mezi jednotlivými kachlemi nebo na nich odstraňte včas, než úplně zaschne.
Dávno už neplatí, že údržba mozaiky v koupelně je doslova noční můra. Inovativní technologie výroby a speciální povrchy (jako například Shield+ od Appiani) zajišťují, že jsou mozaikové obklady nejen extra odolné vůči vodě, ale také se snadno čistí. To stejné pak platí o spárovacích hmotách. Použít k čištění mozaik můžete běžné koupelnové přípravky, jako je třeba koncentrovaný sprej Fila Filaviabagno, vhodný na keramické obklady i sklo. Na spáry se pak nebojte vzít sprej Fila Fuganet, který neobsahuje kyseliny ani chlornan sodný.
Úklidu koupelny se nebojte. Řiďte se našimi 6 tipy a zvládnete ho snadno a rychle.
Rada na závěr:
Mozaika promění vaši koupelnu v designový klenot. Ať už se jí rozhodnete vyložit sprchový kout, nebo doplnit velkoformátové obklady, zaměřte se na výběr materiálu i instalaci: zvolte vhodné lepidlo i spárovací hmotu a nepodceňte přípravu. Nejste-li si 100% jistí, přijďte se poradit s našimi specialisty nebo načerpat inspiraci do showroomů Keraservis v Praze, Brně nebo Ostravě. Chcete si nechat navrhnout koupelnu s mozaikou? Naši interiéroví designéři rádi pomohou, sjednejte si schůzku třeba hned.