Magazín

Správná vana do koupelny? Řiďte se našimi radami a při výběru vedle nešlápnete

Jak vybrat vanu do koupelny | Keraservis

Není vana jako vana. To každý nevyhnutelně pozná, jakmile začne vybírat tu svoji. Rozměry, materiál, ale i tvar nebo cena jsou záležitosti, které byste při volbě vany měli dobře zvážit. Poradíme vám, na co se zaměřit, aby vaše nová vana v koupelně nejen krásně vypadala, ale také vám dobře sloužila.

Na velikosti vany záleží. Měřte pečlivě a dvakrát přeměřujte

Vana se nejen musí vejít do vaší koupelny, ale v ideálním případě se i vy musíte vejít do ní. Vmáčknout rohovou vířivku do malých panelákových prostor může být problém, jste-li ale vysocí dva metry, vězte, že ve 150centimetrové vaně si v leže moc nezarelaxujete. Důležitá je nejen délka, ale také šířka a výška vany. Při jejich zvažování postupujte následovně:   

 • Proměřte si koupelnu – Nahrazuje-li novou vanou vanu starou, je nejsnazší volit stejný nebo podobný rozměr. Vždy platí, že kolem vany musí být dostatek prostoru pro otevírání skříněk a dveří, ale i na to, abyste se v koupelně mohli pohodlně pohybovat. 
 • Spočítejte se – Tři děti, které se budou koupat dohromady, i páry, jež chtějí ve vaně odpočívat společně, přirozeně potřebují více prostoru než jednotlivec. Poskytnout jim ho může nejen delší, ale třeba také širší, rohová nebo asymetrická vana.
 • Změřte a zvažte se – Rozměry vany volte i s ohledem na tělesnou výšku a váhu členů rodiny. Měříte-li 180 cm a více, sáhněte (pokud možno) po vaně dlouhé minimálně 170 cm. Menším lidem postačí vana dlouhá 150 nebo 160 cm, existují ale i vany dlouhé 120 cm, sloužící ke koupání v polosedě. Minimální šířka vany je 70 cm, mnohem pohodlněji se ale vykoupete v té 80 nebo 90centimetrové. Tak široká by měla být určitě i vana pro dva.
 • Plánujte do budoucna – Standardní hloubka vany (40-45 cm, u volně stojících van okolo 60 cm) vám sice dnes může vyhovovat, za pár let už to tak ale být nemusí. Osobám se zdravotním postižením nebo starším lidem se bude snadněji vstupovat do vany se sníženou hloubkou 35 cm. 
 • Zamyslete se nad náklady – Malou vanu naplníte levněji než tu velkou. Zvažte proto i náklady na vodu a její ohřev. Jen pro představu: kapacita většiny „standardních“ van je okolo 180-220 litrů, v nabídce ale samozřejmě najdete i vany, které snadno pojmou i více než 400 litrů.

Jak vybrat vanu do koupelny | Keraservis

Vana do koupelny z plastu i ze dřeva. Která je ta pravá pro vás? 

Nejčastěji používanými materiály na výrobu van jsou akrylát, smaltovaná ocel nebo litý mramor. Každý z nich má přitom své výhody i nevýhody. 

 • Vany ze smaltované oceli jsou pevné a mají dlouhou životnost, jejich povrch je lesklý a snadno se čistí, dělají ale „hluk“ a mohou být pocitově chladné. 
 • Akrylátové (neboli plastové) vany se naopak rychle zahřívají a dobře drží teplo, jsou příjemné na dotek, snadno se čistí, ale jsou křehčí a vydrží kratší dobu. To platí hlavně pro tzv. extrudovaný akrylát, který je levnější, ten litý je kvalitnější, ale zaplatíte za něj o něco víc. 
 • Vany z litého mramoru mají nejen výborné tepelně-izolační vlastnosti, ale také se jednoduše čistí a jsou velmi odolné proti opotřebení i mechanickému poškození. 

V nabídce jsou i vany z řady dalších materiálů, nebývají ale tak obvyklé. Jedním z nich je litina, která je velmi pevná a snadno vydrží i několik generací, vany z ní jsou ale velmi těžké, hůře dostupné a nepoměrně dražší. Spíše designovými záležitostmi jsou pak vany ze dřeva, skla nebo kamene. I když nádherně vypadají a koupelnu promění v pravý klenot, budete při jejich pořizování muset do peněženky sáhnout mnohem hlouběji.

Jak vybrat vanu do koupelny | Keraservis

To pravé wellness v koupelně? S masážní vanou!

Klasická, rohová nebo volně stojící vana? Záleží na velikosti koupelny i preferencích

Koupelnová vana už dávno není jen „nudný“ kvádr. Vybírat můžete z klasických obdélníkových van, van oválných, rohových nebo asymetrických. Obdélníkové a asymetrické vany přijdou vhod (nejen) v menších koupelnách, kde je třeba dobře pracovat s prostorem, ty rohové a oválné se pak uplatní spíše v koupelnách, kde není o metry čtvereční taková nouze.

Malá koupelna? Žádný problém! Našli jsme pro vás (chytrá) řešení.

Jak rohová, tak asymetrická vana se většinou umisťují do rohu místnosti a pracují s obloukem, rohové vany mívají ale strany stejně dlouhé (klasicky 140x140 nebo 150x150 cm), ty asymetrické naopak rozdílné. Rohová vana je svými dispozicemi vhodná jako vana pro dva, počítejte ale s větší spotřebou vody i složitější čištěním. 

Vany umístěné ke stěně koupelny bývají obezděné a v závislosti na šířce lemu pak nabízí dostatek odkládací plochy, který vám pak u těch volně stojících může chybět. O volně stojící vaně neboli vaně v prostoru se dá navíc uvažovat většinou až v okamžiku, kdy má vaše koupelna (ať už v tradičním, nebo moderním stylu) alespoň 6 m2, vyřešený přívod vody a (v případě, že jej vyžadujete) samostatný sprchový kout. Pokud ano, pak určitě neváhejte: pocitu svobody a královského luxusu se nebudete moct nabažit.

Jak vybrat vanu do koupelny | Keraservis

Podívejte se na naše realizace designové koupelny s volně stojící vanou a koupelny s volně stojící vanou v luxusní černé barvě.  

Pár rad na závěr:

 • Levá a pravá vana – Kupujete-li asymetrickou nebo rohovou vanu, vyberte tu správnou „na první dobrou“. Řiďte se pravým úhlem: bude-li jej vana svírat se stěnou na levé straně koupelny, potřebujete levou vanu, a naopak.  
 • Výška vany – Koupelnové vany se standardně umisťují do výšky 55-60 cm (záleží na vyústění odpadu), máte-li ale možnost, nechte si tu svoji nainstalovat níž, nebo dokonce zapustit do podlahy, bude se vám do ní lépe vstupovat – dnes i za 10 nebo 20 let. 
 • Vodovodní baterie – Vanou to nekončí. Na kvalitě nešetřete ani při volbě dalšího příslušenství, jako jsou sifon, baterie nebo sprchová zástěna či hlavice. To vše se podepíše nejen na tom, jak bude vaše koupelna vypadat, ale třeba i na tom, kolik vody a energie spotřebuje.

Zajímá vás, jak šetřit (za) vodu v koupelně? Přečtěte si článek

Sortiment van je široký, a proto si z něj vybere úplně každý. Připadá-li vám už teď, že zvolit tu správnou vanu pro vaši koupelnu bude doslova noční můra, nevěšte hlavu. Přijďte se inspirovat do našeho koupelnového studia Keraservis v Brně, Praze nebo Ostravě, kde vám s vaší novou vanou rádi poradí.

Chci poradit s výběrem vany do koupelny. Kontaktujte mne prosím.


Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Odeslat zprávuPřečtěte si také

Co dalšího najdete v Inspiraci?

Inspiraci podle kategorií
Desítky realizací
Stovky 3D návrhů
Mraky katalogů

Proč koupelna od nás?

Odběr Novinek

Zadejte Vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, slevy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Spinner