Magazín

10 tipů pro rekonstrukci koupelny

Plánujete rekonstrukci koupelny a nevíte, čím začít? Odpověď na tuto otázku je jednoduchá. Začněte doma s tužkou a papírem v ruce. Správný výsledek vašeho hotového díla stojí na dobré přípravě, vše je potřeba dopředu dobře promyslet a připravit. Víte ale, čemu věnovat největší pozornost, na co nezapomenout a čeho se vyvarovat? Připravili jsme pro vás 10 základních tipů, které vám pomohou ve vašem plánování.

1/ Zhodnoťte vaše plány a možnosti

Nejdříve je nutné, stejně jako u rekonstrukce kterékoliv místnosti, položit si několik základních otázek. Chcete koupelnu zrekonstruovat, přemýšlejte tedy, co vás k tomu vede a co byste chtěli oproti té původní změnit. Měli jste jen vanu a chcete hlavně sprchu? Byli jste původně jen dva a teď už jste čtyři? Už nechcete každý týden leštit stěnu sprchového koutu? Každá domácnost má úplně jiná přání a požadavky. Přemýšlejte o těch svých a pěkně si je zapište.

2/ Vyberte správné obklady a dlažbu

rekonstrukce

Ty správné obklady a dlažby nevybírejte pouze z katalogu nebo na internetu, určitě si je přijďte prohlédnout naživo. Prohlédněte si reálnou barevnost, sáhněte si na strukturu povrchu. Volbu velikosti a barvy keramické dlažby a obkladu určitě ovlivní velikost vaší koupelny. Zatímco velká koupelna nabízí mnoho možností, u malé koupelny je lepší držet se spíše světlé barevnosti, za zvážení stojí ale také použití velkoformátových obkladů, díky kterým vytvoříte celistvý povrch téměř beze spár. Rozhodně doporučujeme použít dlažbu také na obkládání stěn – krásně tím můžete celý interiér sjednotit. Zajímavou volbou je i volba rektifikované dlažby, která umožňuje pokládku s úzkými spárami. Díky tomu působí obložená plocha elegantně a celistvě a taky se dobře udržuje.

3/ Vylaďte design sanity i nábytku

Ideální je koupit sanitu a pokud možno i koupelnový nábytek od jedné značky a nejlépe i série. Vyhnete se tak tomu, že každý kus bude jiný, také odstín bílé barvy se u jednotlivých výrobků liší. Informujte se, jaké série jednotlivé značky nabízejí a jaké produkty série zahrnují. Pěkné ucelené série najdete například pod značkou Villeroy & Boch, Ravak nebo Jika.

4/ Připravte si komfortní provoz 

Představte si exponovanou ranní hodinu, kdy všichni ráno vstáváte a potřebujete v krátkém čase použít koupelnu. Hodilo by se vám dvojumyvadlo? A co toaleta umístěná v koupelně – vadí nebo nevadí? Pokud máte možnost si naplánovat pro toaletu samostatnou místnost, určitě to udělejte. Připravte se i na zimní období, kdy odcházíte a přicházíte za tmy, pořiďte si k zrcadlu kvalitní osvětlení.

5/ Promyslete typ sprchového koutu

rekonstrukce

Vyberete si raději klasický sprchový kout s vaničkou nebo raději sprchu typu Walk-In, tedy bezbariérovou? Pokud preferujete ten s vaničkou, určitě ve výběru neuděláte chybu, k dispozici je tolik typů, značek a tvarů, kdy si dobře vybere opravdu každý. Promyslete, jaký vám vyhovuje způsob otevírání sprchového koutu a ptejte se na povrch s úpravou AntiCalc. U bezbariérové sprchy se zástěnou typu Walk-In je potřeba nepodcenit správný spád podlahy a zajistit kvalitní odtokový systém. Je možné zvolit vaničku zapuštěnou do podlahy nebo vybrat kvalitní odtokový žlab.

6/ Ušetřete vodu i energii

Nastavte si ve své nové koupelně šetrnější provoz. Pořiďte si vodovodní baterie, které snižují spotřebu vody. Můžete vyzkoušet značku FIMA. Také vybrané toalety,bidety mají speciální technologie zaměřené na úsporu vody. Vyberte si z úsporných splachovacích tlačítek. Možností, jak zbytečně neutrácet a zároveň se chovat ekologicky, je hodně.

7/ Vylepšete vlastní hygienu

rekonstrukce

Pokud máte dost místa, pořiďte si bidet. Ani pokud máte místa nedostatek, nemusíte dokonalou intimní hygienu zanedbávat. Pořiďte si toaletu, na kterou můžete místo obyčejného sedátka nasadit bidetové sedátko, které splňuje stejné funkce jako samostatný bidet. 

8/ Rozhodněte se pro způsob vytápění

Ještě než začnete rekonstrukci, musíte se rozhodnout, jestli ponecháte původní systém vytápění i s otopnými tělesy, případně byste mohli vyměnit jen tělesa. Na trhu jsou krásné designové otopné žebříky, které nejen vyhřejí celou koupelnu, ale také slouží k sušení ručníků. Další možností je jít rovnou do změny a pořídit si například podlahové vytápění, které je pro keramickou dlažbu velmi vhodným médiem.

9/ Zařiďte dostatečné větrání

Předejděte plísním a nepříjemnému zápachu dobrým odvětráním. Pokud máte v koupelně okno, máte vyhráno. Pokud ne, nezapomeňte na kvalitní ventilátor. Na toaletu si můžete pořídit i podomítkový splachovač spojený s odvětrání, například značky Alcaplast.

10/ Využijte chytré technologie

rekonstrukce

Doba jde kupředu a chytré technologie pronikly také do našich koupelen. Zjednodušují nám život, šetří čas a taky nás trošku rozmazlují. Dálkovým ovládáním můžete si můžete zatopit, spustit spláchnutí toalety, rozsvícení zrcadla, hudbu i podsvícení vany, nebo koupelnu ochránit  před vytopením.

Přečetli jste si 10 tipů pro rekonstrukci koupelny. Ale co dál? To nejlepší, co můžete udělat, je nechat odbornou práci profesionálům. Ať už si chcete přijít vybrat třeba jen dlažbu nebo naopak vyřešit celou koupelnu, v showroomech Keraservis budete vždy vítáni. S výběrem zboží, s dispozičním uspořádáním, technickým řešením i se samotnou realizací vám rádi pomůžeme. A pro vaši lepší představu, jak bude vaše zbrusu nová koupelna vypadat, připravíme také 3D vizualizaci. Těšíme se na vás!


Přečtěte si také

Co dalšího najdete v Inspiraci?

Inspiraci podle kategorií
Desítky realizací
Stovky 3D návrhů
Mraky katalogů

Proč koupelna od nás?

Odběr Novinek

Zadejte Vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, slevy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Spinner