Magazín

Niky v koupelně

Niky v koupelně. Keraservis

Koupelna není pouze místem, kde každý den vykonáváme osobní hygienu, ale měla by být i naším útočištěm a oázou relaxace. Prvků, s jejichž pomocí toho lze dosáhnout, je celá řada, a nika může být jedním z nich. Niky nabízejí úložný prostor, a zároveň představují designový prvek, na který se v koupelně nebudete moci vynadívat. Kde niku v koupelně oceníte, jaké typy nik existují a jak na to, když se rozhodnete postavit ji svépomocí? Prozradíme. 

Nika v koupelně: Prostorová efektivita v praxi

V koupelně, kde často schází prostor, jsou niky ideálním řešením. Vložené přímo do zdi minimalizují ztrátu místa, a zároveň maximalizují využití každé plochy. Toho byste se skříňkami nebo policemi těžko dosáhli – na rozdíl od nik totiž vždy zasahují do místnosti a ubírají jí tak cenné centimetry čtvereční. 

Niky se dobře uplatní ale i ve větších koupelnách, kde (stejně jako v těch střídmějších) mají funkci praktickou, ale i designovou. Jsou snadno přístupné, jednoduše se udržují… důvod proti nice budete zkrátka hledat asi jen těžko.   

Není koupelna, ve které by nika neudělala parádu. Přesvědčí vás naše návrhy koupelny v imitaci mramoru a dřeva s nikou nebo malé koupelny v jemných barvách s nikou.

Niky v koupelně

Kreativní kombinace prvků pro niku přesně podle vašich představ

Nika vynikne všude tam, kde se v koupelně estetika setkává s funkčností, ať už je to za vanou, ve sprchovém koutě nebo kdekoliv jinde. Zatímco u vany nebo ve sprše většinou poslouží jako neocenitelný úložný prostor pro šampon nebo sprchový gel, ve stěnách mimo ně slouží spíše jako police a má funkci dekorační – krásně se tady budou vyjímat květiny nebo třeba suvenýry z cest.

Niky mohou mít různé rozměry a uspořádání polic. Mohou být vertikální nebo horizontální, různě hluboké, otevřené nebo opatřené skleněnými dvířky, jednoduché nebo hned s několika policemi. Zakončovací lišty, LED osvětlení a kontrastní barvy dodají nice dodatečný vizuální efekt a ta se tak může stát doslova estetickou dominantou celé koupelny. 

Nejen osvětlení, ale také ozvučení dodá vaší koupelně nový rozměr. Jaké vybrat a kam s ním? Zjistěte to.

Niky v koupelně | Keraservis

Jak na realizaci niky v koupelně

Při volbě materiálů a barev neexistují u nik v zásadě žádná omezení, a proto mohou být dokonale sladěny s designem celé koupelny. Přesvědčili jsme vás? Než se do stavby niky ve vaší koupelně pustíte, dobře si vše promyslete, předejdete tak zbytečným zklamáním i finančním nákladům navíc.

 1. Plánování 
  • Zvažte, k čemu budete niku využívat: bude pro vás primárně úložným prostorem, nebo bude plnit funkci dekorační? Podle toho se rozhodněte pro její velikost i umístění. 
 2. Umístění
  • Přesně změřte prostor pro niku a než začnete bourat, přesvědčte se, že zdí nevede elektřina nebo vodovodní potrubí. Úhelník, vodováha i přesné plány budou v tomto kroku vaším nejlepším partnerem. U niky za vanou nebo ve sprše není od věci zvážit mírné spádování, které zajistí, že se tady nebude držet voda. 
 3. Podpora 
  • Má-li vybouráno, připevněte k okrajům otvoru dřevěnou podporu a vytvořte pro niku pevný rám. Dejte si záležet – bude-li rovný rám, bude rovná i výsledná nika (a naopak).
 4. Obkládání
 5. Poslední detaily
  • Na okraje niky položte zakončovací lištu. Vyhněte se plastu: místo něho sáhněte po elegantním nerezu nebo barevné liště z eloxovaného hliníku. Bude-li mít vaše nika police (často bývají z kaleného skla), dvířka, případně osvětlení, je v tomto okamžiku čas na jejich upevnění. Zapuštěná svítidla nebo LED pásky po obvodu niky vypadají obzvlášť skvěle a v koupelně dokáží vykouzlit příjemnou a relaxační atmosféru.

Niky v koupelně | Keraservis

Nika se hodí do každé koupelny: bez ohledu na její velikosti či styl nabídne praktický úložný prostor i designový prvek, který si zamilujete. S trochou šikovnosti zvládnete realizaci niky sami, nejste-li si ale 100% jistí v kramflecích, raději ji svěřte profesionálům. Přijďte se poradit se specialisty koupelnového studia Keraservis v Praze, Brně nebo Ostravě nebo si rovnou sjednejte schůzku online.


Přečtěte si také

Co dalšího najdete v Inspiraci?

Inspiraci podle kategorií
Desítky realizací
Stovky 3D návrhů
Mraky katalogů

Proč koupelna od nás?

Odběr Novinek

Zadejte Vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, slevy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Spinner