Důležité sdělení:

Vážení klienti,

dovolujeme si vás upozornit, že 24. 5. 2024 budou showroomy Brno a Ostrava z důvodu konání firemní akce UZAVŘENY.

Děkujeme za pochopení.

Magazín

Sprchový kout bez vaničky. 5 kroků jak na moderní trend v koupelnách

Sprchový kout bez vaničky | Keraservis

Sprchové kouty bez vaničky jsou trendy. Krásně vypadají a koupelnu dokáží jako mávnutím kouzelného proutku povznést o úroveň výš. Aby cesta k nim nebyla trnitější, než je nezbytně nutné, dali jsme dohromady 5 kroků, kterými by si měl projít každý, kdo po jednom takovém touží.

1. Příprava sprchového koutu: Nejdřív měřte, potom řežte

První krok na cestě ke sprchovému koutu bez vaničky je zároveň tím nejdůležitějším: zjistit, zda ho u vás doma můžete vůbec realizovat. Aby voda odtékala tam, kam má, je podlahu ve sprše nutné správně vyspádovat. Počítejte ideálně s 2% spádem, tedy 2 centimetry na každý metr dlažby. Dalším krokem je zabudování odtokového žlabu. Oba tyto úkony vyžadují dostatečně hluboký výřez do podlahy, případně vystavění schodu, či dokonce zvednutí celé podlahy v koupelně. V každém případě je třeba dodržet minimální výšku stropu (neboli minimální stavební či světlou výšku), kterou ukládá zákon: přizvěte si proto vždy na pomoc statika nebo stavebního technika.

Sprchový kout bez vaničky | Keraservis

2. Odtokový žlab: Jaký a kam? Vybírejte pečlivě

Nabídka je široká, a tak si můžete vybírat z odtokových žlabů s výrazným designem i těch téměř neviditelných, zabudovaných do dlažby. Zatímco žlaby z plastu jsou levnější (ale stále kvalitní a plně funkční), ty z nerezu mívají delší životnost, volba je tak jen na vás.

U odtokového žlabu je třeba vyřešit nejen jeho vzhled, ale také umístění. Nejčastější bývá umístění u stěny, které vyžaduje spádování pouze z jedné strany, nebo v rohu sprchového koutu. Rozhodnete-li se pro odtokový žlab v prostoru, budete sice muset spádovat ze všech stran, odměnou vám ale může být skutečně designový výsledek

Více o výběru žlabů se dočtete v článku.

Sprchový kout bez vaničky | Keraservis

Dobře si spočítejte kapacitu průtoku žlabu, která by měla být minimálně tak velká jako kapacita průtoku vody vaší sprchovou hlavicí (obvykle 40-60 litrů za minutu). Jen tak totiž zajistíte, že se vám voda nebude nikde hromadit a bude z koutu plynule odtékat. Pozor na zápachovou uzávěrku, která zabraňuje pronikání nepříjemného odéru z kanalizace zpět do místnosti. Budete-li sprchový kout používat méně často (například na chalupě) nebo máte-li v koupelně podlahové vytápění a hrozí tak, že voda v sifonu vyschne, volte suchou uzávěrku s klapkou. V opačném případě můžete vsadit na uzávěrku mokrou (kde jako překážka slouží vodní sloupec o minimální výšce 50 mm). Sázkou na jistotu je ale vždy uzávěrka kombinovaná, s vodou a klapkou v jednom.

Co se týče sifonu, dejte vždy přednost tomu určenému přímo pro odtokové žlaby, pevně spojenému se zápachovou uzávěrkou.

Sprchový kout bez vaničky | Keraservis

3. Hydroizolace: Na penetraci nešetřete

Aby vám voda ze sprchy neprosakovala do podlahy a stěn, je nutné sprchový kout dobře zaizolovat. Děláte-li to svépomocí, sáhněte vždy po kvalitním hydroizolačním nátěru i izolačních (nebo těsnicích) pásech do rohů. Dobrou volbou jsou například výrobky od Mapei.

Zbytečně nešetřete: dostane-li se voda tam, kam nemá, může poškodit konstrukci nebo způsobit odpadávání obkladů ze stěn. Nemluvě pak o vzniku nežádoucí vlhkosti, či dokonce plísní.

Sprchový kout bez vaničky | Keraservis

4. Obklady a dlažba: Vždy s protiskluzovým povrchem

Dlažba do sprchového koutu bez vaničky musí být vždy protiskluzová, jen tak bude bezpečná. Chcete-li, aby kout splynul se zbytkem koupelny, položte do něj stejné dlaždice jako na zbytek podlahy. Bát se ale nemusíte ani kontrastních odstínů, vzorů nebo rozměrů, naopak: pokud se zvolí správně, dokáží s prostorem udělat pravé divy. To stejné platí i o obkladech. U obojího pak oceníte povrch, který se snadno udržuje a dobře čistí.   

Zjistěte, jak funguje protiskluzová dlažba Atlas Concorde s povrchem SENSITECH

Velkoformátové obklady a dlažba do koupelny snad ještě nikdy nebyly více v módě. Než jim propadnete, propočítejte si znovu velikost svého sprchového koutu, abyste nemuseli zbytečně řezat. V případě, že bude třeba, tak za pomocí řezačky zmenšíte obklady na požadovaný rozměr.

Líbí se vám velké formáty? Podívejte se na náš návrh Dravé koupelny. Dáváte přednost mozaice? Inspirujte se návrhem Famózní koupelny

Sprchový kout bez vaničky | Keraservis

5. Sprchová zástěna: Klasická nebo walk-in? Záleží na preferencích 

Klasické sprchové kouty s dveřmi jsou nepochybně praktičtější, protože z nich při mytí nestříká voda do zbytku koupelny. I tak je ale čím dál častěji nahrazují tzv. walk-in sprchy, tedy otevřené kouty s pevnou skleněnou zástěnou s rámem nebo bez rámu. Jsou totiž vzdušnější, elegantnější, dokáží opticky zvětšit prostor a koupelnu promění doslova v klenot. 

Walk-in sprcha se skvěle hodí i do menších koupelen, které bojují s prostorem. Jednu takovou jsme realizovali pro naše klienty v Ostravě

Jak správně vybrat sprchový kout? Přečtěte si tady

V neposlední řadě zvažte prahovou lištu: zabraňuje vylévání vody ze sprchového koutu a v případě toho bez vaničky se lepí přímo na dlažbu. Chcete-li ale mezi koupelnou a sprchou zanechat naprosto plynulý přechod, klidně ji vynechejte.

Věcí, na které je nutné dát si při realizaci sprchového koutu bez vaničky pozor, není zrovna málo. Rozhodně se jimi ale nenechte odradit: výsledek totiž rozhodně stojí zato. Rádi vám poradíme. Navštivte nás v koupelnovém studiu v Brně, Praze nebo Ostravě nebo si rovnou sjednejte schůzku.

Chci poradit s výběrem sprchového koutu bez vaničky. Kontaktujte mne, prosím.


Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Odeslat zprávuPřečtěte si také

Co dalšího najdete v Inspiraci?

Inspiraci podle kategorií
Desítky realizací
Stovky 3D návrhů
Mraky katalogů

Proč koupelna od nás?

Odběr Novinek

Zadejte Vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, slevy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Spinner