Novinka

Jak si vybrat dlažbu

Jak si vybrat dlažbu

Pokud si pořizujete novou dlažbu, ať už do vnitřních nebo do venkovních prostor, je potřeba si vše pořádně promyslet a nejlépe se poradit s odborníky. Výběr dlažeb je skutečně veliký a parametrů, kterými bychom se při výběru měli řídit, je mnoho. Sepsali jsme několik pravidel, jak si vybrat tu správnou dlažbu, která vám bude k vaší spokojenosti sloužit mnoho let.

Prostor
Základním parametrem, který je potřeba zvážit, je prostor, do kterého dlažbu pokládáte. Jiné nároky má dlažba v koupelně než dlažba v kuchyni a jiné nároky má zase dlažba v chodbách nebo halách. Venkovní dlažba má zase úplně odlišná specifika než dlažba v interiérech. Velmi jednoduše řečeno:

-    Dlažba v koupelně – musí snášet velkou vlhkost, nesmí klouzat
-    Dlažba v kuchyni – je náročná na pevnost
-    Dlažba v chodbách a halách – je nejvíce zatěžovaná
-    Venkovní dlažba – musí být mrazuvzdorná a u bazénů nesmí klouzat

Dlažba v koupelněKoupelna dlažbaProtiskluzová dlažba nejen do koupelen
Riziko uklouznutí hrozí nejen v koupelnách, ale i v jakýchkoli prostorách, kde je vlhká podlaha. Vlhkou podlahu můžete předpokládat i v kuchyni nebo i v předsíni, do které vstupujte v mokrých botách z venkovního prostředí.
Protiskluzová dlažba dělí na dva typy:

-    Dlažba pro chůzi naboso – značí se piktogramem bosé nohy a stupnicí od A do C. Typ A je vhodný pro ložnice a chodby, typ B pro koupelny a schodiště, typ C k bazénu.

-    Dlažba pro chůzi v obuvi – značí se piktogramem boty a stupnicí od R9 po R13. Do obývacího pokoje či ložnice je dostatečný stupeň R9 a R10, naopak k bazénu s mokrým provozem doporučujeme zvolit označení R10 B nebo R 11 B.

Vnitřní spaDomácí wellness


Specifika venkovních dlažeb
Pokud má dlažba na venkovní terase nebo balkonu dlouhé roky perfektně sloužit, je potřeba použít mrazuvzdornou a protiskluzovou dlažbu. Dlažba v exteriéru je celoročně vystavena povětrnostním podmínkám – od letních veder, přes déšť až po třeskuté mrazy.

Dlažba vhodná do takto extrémně namáhavých prostor musí mít nízkou nasákavost a také protiskluzovou úpravu. Pokud je nasákavost menší nebo rovna 0,5 %, jedná se z hlediska mrazuvzdornosti o naprosto vyhovující materiál. Dlažba s nasákavostí od 0,5 do 3 % je stále považována za mrazuvzdornou. Platí zde ale jednoduché pravidlo, čím menší číslo, tím lepší výsledky.

Vnější dlažbaDlažba u bazénu


Otěruvzdornost
Otěruvzdornost neboli odolnost proti opotřebení je velmi důležitá vlastnost dlažeb, protože ovlivňuje jejich životnost. Stanovuje se pouze u glazovaných obkladů a dlažeb. Otěruvzdornost se uvádí ve stupnici PEI (v rozsahu od I. do V.), dlažba s otěrem označeným V. je ta nejkvalitnější, tedy s nejpevnějším povrchem. Pro běžné domácí koupelny a WC je vhodný stupeň II. až III.


Vzhled
Když si pořizujete novou dlažbu, nevybírejte pouze z katalogu. Vždy přijďte do prodejny a dobře si jednotlivé dlaždice prohlédněte a také osahejte. V našich showroomech v Brně, Praze a Ostravě se můžete navíc i inspirovat, máme připraveno velké množství prezentačních koupelnových kójí, kde můžete dlažbu vidět ve větší ploše a zasazenou do interiéru.

Spotřeba materiálu
Můžete si sami vyměřit a spočítat, kolik materiálu i s nezbytnou rezervou budete potřebovat. Mnohem lepší řešení je přijít do našeho showroomu s jednoduchým půdorysem v ruce a nechat si potřebné množství přesně spočítat.


Grafický návrh
Díky 3D profesionálnímu grafickému návrhu si dokážete mnohem lépe představit, jak bude hotová dlažba v interiéru vypadat. Pokud máte větší plochy, složitější půdorys nebo kombinace různých druhů dlažby, určitě stojí za to si nechat vizualizaci vypracovat.

3D3D


Realizace
I když výběru dlažby věnujete velkou pozornost a pořídíte si pro váš záměr vhodnou a kvalitní dlažbu, pro dobrý výsledek je to jen polovina práce. Je nezbytné zajistit si odbornou pokládku profesionály, kteří mají zkušenosti s kladečskými postupy i materiály a bezpečně provedou i náročné realizace (například pokládku dlažby na terče). Prověřené realizační firmy vám při nákupu dlažby velmi rádi doporučíme.

Špičkové poradenské a servisní služby
Jak jsme předeslali v úvodu článku, vybrat si správnou dlažbu není úplně jednoduchá záležitost. My se snažíme vám rozhodování a samotnou realizaci co nejvíce ulehčit. Naši odborní poradci v showroomech v Brně, Praze i Ostravě jsou připraveni pomoci vybrat vám pro váš interiér nebo exteriér tu nejvhodnější dlažbu. 

Produkty v novince


Přečtěte si také

Proč koupelna od nás?

Odběr Novinek

Zadejte Vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, slevy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Spinner