Novinka

Jak si vybrat dlažbu

Jak si vybrat dlažbu

Pokud si pořizujete novou dlažbu, ať už do vnitřních nebo do venkovních prostor, je potřeba si vše pořádně promyslet a nejlépe se poradit s odborníky. Výběr dlažeb je skutečně veliký a parametrů, kterými bychom se při výběru měli řídit, je mnoho. Sepsali jsme několik pravidel, jak si vybrat tu správnou dlažbu, která vám bude k vaší spokojenosti sloužit mnoho let.

Kam dlažbu pokládáte

Základním parametrem, který je potřeba zvážit, je prostor, do kterého dlažbu pokládáte. Jen tak můžete stoprocentně využít výhod keramických materiálů. Jiné nároky má dlažba v koupelně než dlažba v kuchyni a jiné nároky má zase dlažba v chodbách nebo halách. Venkovní dlažba má zase úplně odlišná specifika než dlažba v interiérech. Ne každý také ví, že dlažbu je možné bez problémů použít také k obkladům zdí, ale opačně to nejde.  Keramický obklad se na podlahu položit nedá. Velmi jednoduše řečeno:

-    Dlažba v koupelně – musí snášet velkou vlhkost, nesmí klouzat
-    Dlažba v kuchyni – je náročná na pevnost
-    Dlažba v chodbách a halách – je nejvíce zatěžovaná
-    Venkovní dlažba – musí být mrazuvzdorná a nesmí klouzat

Dlažby

Protiskluzová dlažba nejen do koupelen

Riziko uklouznutí hrozí nejen v koupelnách, ale i v jakýchkoli prostorách, kde je vlhká podlaha. Vlhkou podlahu můžete předpokládat i v kuchyni nebo i v předsíni, do které vstupujte v mokrých botách z venkovního prostředí. Na venkovní terasy a k bazénům by mělo být použití protiskluzové dlažby samozřejmostí.

Protiskluzová dlažba se dělí na dva typy:

-    Dlažba pro chůzi naboso – značí se piktogramem bosé nohy a stupnicí od A do C. Typ A je vhodný pro ložnice a chodby, typ B pro koupelny a schodiště, typ C k bazénu.

-    Dlažba pro chůzi v obuvi – značí se piktogramem boty a stupnicí od R9 po R13. Do obývacího pokoje či ložnice je dostatečný stupeň R9 a R10, naopak k bazénu s mokrým provozem doporučujeme zvolit označení R10 B nebo R 11 B.

Dlažby


Specifika venkovních dlažeb

Pokud má dlažba na zahradě, venkovní terase nebo balkonu dlouhé roky perfektně sloužit, je potřeba použít venkovní mrazuvzdornou a protiskluzovou dlažbu. Dlažba v exteriéru je celoročně vystavena povětrnostním podmínkám – od letních veder, přes déšť až po třeskuté mrazy.

Dlažba vhodná do takto extrémně namáhavých prostor musí mít nízkou nasákavost a také protiskluzovou úpravu. Pokud je nasákavost menší nebo rovna 0,5 %, jedná se z hlediska mrazuvzdornosti o naprosto vyhovující materiál. Dlažba s nasákavostí od 0,5 do 3 % je stále považována za mrazuvzdornou. Platí zde ale jednoduché pravidlo, čím menší číslo, tím lepší výsledky.

Pokud si chcete být stoprocentně jistí, že vaše dlažba splňuje všechny parametry pro venkovní pokládku, vybírejte dlažbu s označením LASTRA. Tato keramická dlažba o tloušťce 20 mm je určena speciálně pro venkovní použití.

Dlažby


Otěruvzdornost

Otěruvzdornost neboli odolnost proti opotřebení je velmi důležitá vlastnost dlažeb, protože ovlivňuje jejich životnost. Stanovuje se pouze u glazovaných obkladů a dlažeb. Otěruvzdornost se uvádí ve stupnici PEI (v rozsahu od I. do V.), dlažba s otěrem označeným V. je ta nejkvalitnější, tedy s nejpevnějším povrchem. Pro běžné domácí koupelny a WC je vhodný stupeň II. až III.


Vzhled dlažby

Když si pořizujete novou dlažbu, nevybírejte pouze z katalogu. Vždy přijďte do prodejny a dobře si jednotlivé dlaždice prohlédněte a také osahejte. V našich showroomech v Brně, Praze a Ostravě se můžete navíc i inspirovat, máme připraveno velké množství prezentačních koupelnových kójí, kde můžete dlažbu vidět ve větší ploše a zasazenou do interiéru.


Spotřeba materiálu pro dlažbu

Můžete si sami vyměřit a spočítat, kolik materiálu i s nezbytnou rezervou budete potřebovat. Mnohem lepší řešení je přijít do našeho showroomu s jednoduchým půdorysem v ruce a nechat si potřebné množství přesně spočítat.


Grafický návrh dlažby v koupelně

Díky 3D profesionálnímu grafickému návrhu si dokážete mnohem lépe představit, jak bude hotová dlažba v interiéru vypadat. Pokud máte větší plochy, složitější půdorys nebo kombinace různých druhů dlažby, určitě stojí za to si nechat vizualizaci vypracovat.

Dlažby


Realizace dlažeb

I když výběru dlažby věnujete velkou pozornost a pořídíte si pro váš záměr vhodnou a kvalitní dlažbu, pro dobrý výsledek je to jen polovina práce. Je nezbytné zajistit si odbornou pokládku profesionály, kteří mají zkušenosti s kladečskými postupy i materiály a bezpečně provedou i náročné realizace (například pokládku dlažby na terče).  Výhodou profesionálů je jednak zkušenost s postupy, ale také umění rozhodnout, jak optimálně umístit spáry a řezy dlaždic, aby byl finální výsledek pěkný a zároveň jste měli co nejmenší prořez. Prověřené realizační firmy vám při nákupu dlažby velmi rádi doporučíme.

Špičkové poradenské a servisní služby

Jak jsme předeslali v úvodu článku, vybrat si správnou dlažbu není úplně jednoduchá záležitost. My se snažíme vám rozhodování a samotnou realizaci co nejvíce ulehčit. Naši odborní poradci v showroomech v BrněPraze i Ostravě jsou připraveni pomoci vybrat vám pro váš interiér nebo exteriér tu nejvhodnější dlažbu. 

Chci poradit s výběrem dlažby


Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Odeslat zprávu


Produkty v novince


Přečtěte si také

Proč koupelna od nás?

Odběr Novinek

Zadejte Vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, slevy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Spinner